صفحه ها
دسته
دوستان
دسترسی سریع
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 120271
تعداد نوشته ها : 220
تعداد نظرات : 25
Rss
طراح قالب
وحيد اسدي

با گذشت 12 سال از خلق حماسه ملبورن، سایت فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) از دیدار ایران و استرالیا به عنوان یکی از لحظات زیبا و فراموش نشدنی فوتبال نام برد.

به نقل از سایت فیفا، شجاعت و روحیه بالای ایرانی ها، سبب شد تیم این کشور به مسابقات جام جهانی 1998 فرانسه صعود کند و خواب و خیال استرالیا نقش بر آب شود.
این سایت افزود: در تاریخ 29 نوامبر سال 1997 یکی از لحظات سرنوشت ساز در تاریخ فوتبال جهان در ملبورن در سایه مشارکت، همکاری، شجاعت، از خودگذشتگی و روحیه بالای ایرانیان رقم خورد. اتفاقی که برای هواداران ایران شور و اشتیاق و جشن و شادی به همراه آورد و در مقابل برای هواداران استرالیا تلخی به همراه داشـت.
این سایت ادامه داد: تیم ملی استرالیا به عنوان تیم برگزیده قاره اقیانوسیه و ایران به عنوان تیم چهارم مرحله مقدماتی قاره آسیا در دو بازی رفت و برگشت ب رسر کسب آخرین تیم جام جهانی فرانسه یعنی تیم سی دوم در تهران و ملبورن نبرد کردند که ایران با وجود دو تساوی با حریف، ‌راهی جام جهانی 1998 شد.
در ادامه این گزارش آمده است: در تهران و در بازی رفت دو تیم به تساوی یک بر یک رسیدند اما در ورزشگاه کریکت گراند، تیم ایران ابتدا با دو گل کیول 32 و ویدمار 48 از حریف عقب افتاد و با توجه به این نتیجه ذهنیت حذف از جام جهانی را به وجود آورد. در حالی که مردان شجاع ایران از دقیقه 71 با گلی که کریم باقری زد، به بازی برگشتند و در دقیقه 75 با گل تساوی خداداد عزیزی جواز صعود به جام جهانی را دریافت کردند.
در این گزارش عنوان شده است: استرالیایی ها در کل نیمه نخست آن بازی، بر تیم ایران تاختند ولی تنها دو گل زدند. در این نیمه علاوه بر گلزنان استرالیا بازیکنانی همچون استان لازاردیس و روبی اسلاتر و آئورو ویدمار صاحب موقعیت های بیشماری شدند اما احمدرضا عابدزاده، دروازه بان و کاپیتان تیم ملی ایران، با درخشش مانع به ثمر رسیدن گل های بیشتر شد. حتی در یک مورد نیز هری کیول از فاصله بسیار کم، به دروازه ایران شوت زد که مهدی پاشازاده، مدافع آن هنگام ایران توپ را به خارج از زمین فرستاد. در نیمه نخست دروازه مارک بوسنیچ هیچگاه تهدید نشد.
این سایت افزود: وقتی استرالیایی ها گل دوم را زدند، تصور کردند بلیت سفر به جام جهانی را کاملا در دست دارند. به خصوص که یک تماشاگر استرالیایی به زمین حمله کرد و از تور دروازه تیم ایران آویزان شد اما ایرانیان که همیشه درتاریخ، حماسه سازی کرده اند؛ برخاستند. آنها در نیمه دوم به خواست والدیر وی یرا، مربی برزیلی آن هنگام ایران با شکل متفاوتی بازی کردند که در این میان بازیکنانی همچون علی دایی، خداداد عزیزی و کریم باقری خطر سازشدند.
سایت فیفا در ادامه گزارش خود از خداداد عزیزی به عنوان ستاره ایران در این دیدار یاد کرد و نوشت: وقتی خداداد عزیزی گل تساوی را زد و حضور ایران را در جام جهانی فرانسه قطعی کرد، به حماسه ساز ملبورن معروف شد. او در این دیدار علاوه بر گل دوم، پاس گل نخست تیمش را داد و یک هفته قبل از آن نیز در تهران زننده گل تساوی مقابل استرالیا بود. او این افتخار را در حالی کسب کرد که عنوان بهترین بازیکن آسیا را در سال 1996 در اختیار داشت و برای تیم اف.ث.کلن آلمان توپ می زد.
این سایت همچنین به بیان نقطه نظر کاپیتان تیم ملی استرالیا و سرمربی تیم ملی آن هنگام ایران پرداخت و از قول آلکس توبین نوشت: در فوتبال شرایطی وجود دارد که در هیچ ورزش دیگری نیست. یعنی اینکه شما می توانید در تیمی حاضر باشید که در اکثر اوقات بازی درخشیده باشید و هجوم بیاورید ولی ظرف چند لحظه همه چیز را از دست دهید.
همچنین از قول والدیر وی یرا عنوان شد: من فقط روی نیمکت نشستم و دعا می کردم. البته وقتی صعود کردیم،‌ دلم واقعا برای استرالیایی ها سوخت. چون در آن لحظات می دانستم چه غم سنگینی در دل دارند. به ویژه کودکان استرالیایی که می گریستند و می پنداشتند تیمشان باید برنده این بازی می شد.


چهارشنبه سیم 11 1387
X